Body Shaming - no a co

14.01.2022

Body shaming, tedy přímá i nepřímá kritika sebe či druhých, s ohledem na tělesné aspekty a dispozice, je stále v dnešní době jedno z největších témat a nejčastějších důvodů k šikaně. Mnozí si myslí, že obětmi body shamingu jsou jen ti, ze kterých si utahují druzí, ale opak je pravdou. Až polovina negativních myšlenek s ohledem na naše těla přichází od nás samotných.

Vždy, když hledíme do zrcadla a vytýkáme si větší bříško, celulitidu, jizvy, vrásky, nerovnoměrnost tělesných proporcí, vede-li to k pocitu, že se za sebe musíme stydět, či to skrývat, i to je ve své podstatě body shaming. To následně vede k nejistotě ve společnosti, vyhýbání se veřejných míst, kde bychom museli s kůží na trh, jako koupaliště, sauny, ale i různé pohybové soutěže a aktivity, které by mohly poukázat na to, co jsme si sami do hlavy zaseli. 

Samozřejmě tou další bolestnou šikanou jsou narážky, předpojatost a předsudky, které přichází externě. To se netýká jen přímé šikany a slovních urážek ze strany společnosti, ale i nepřímé ovlivňování, jako je například Instagram a jiné sociální sítě. Žijeme přeci jenom ve falešné době uměle tvořených obrázků a videí, přitom většina oněch modelů trpí úzkostí z vlastního těla, ačkoliv nám se mohou zdát perfektní. 

Na téma ohledně body shaming jsme měli podcast s mou blízkou kamarádkou, Happiness / ICF Coach a bojovnicí za ženská práva a svobodu, Malavika Iyer (Singapour). Video je v angličtině, ale níže naleznete to nejdůležitější a pár rad, jak s body shaming bojovat, na co si dát pozor, abychom druhým zbytečně neubližovali. 

NO A CO!

Máte-li pocit, že na Vás jdou negativní myšlenky při pohledu na Vaše tělo nebo pokud Vám někdo vyčítá, že snad máte o to kilo navíc, či vypadáte jinak, řekněte si “no a co!”. Jejich tělo to není, a pokud se cítíte dobře a víte, co od sebe očekáváte, vy jste strůjcem Vašeho štěstí. V tu danou chvíli už to stejně nezměníme, proto je čas to přijmout a samozřejmě, chceme-li něco s tím udělat, jako třeba jít do fitness centra, tak s chutí do toho, ale v daný moment NO A CO! “SO WHAT!”

PŘIJMĚTE FAKT, ŽE JSTE KRÁSNÍ

Není to žádné tajemství, ale je třeba to říct. Jste krásní! Jste krásní! Jste krásní! Proč? Protože jste! Když se podíváte na sebe, co se Vám na sobě líbí? Když se zeptáte druhých, co se jim na Vás líbí? Často se vnímáme v horším světle, než v jaké jsme vnímáni. Pohleďte na sebe v tom světle, který ukazuje realitu. Pravdu, kde Vaše oči dokáží uhranout, úsměv pookřát a tělo inspirovat. 

Je důležité učit to ty nejmenší už od dětství. Šikana kvůli tomu, jak vypadáme začíná právě ve školních letech.

NEVYPADEJTE DOBŘE, CIŤTE SE TAK

Lidé mají tendenci druhým vnucovat své představy a očekávání. Přece víme co si druhý má vzít na sebe, jak by měl vypadat, tak aby se nám líbil, protože pak se bude líbit i sám sobě. Ve skutečnosti ale nejde o to, zda vypadáme dobře, ale že se tak cítíme. Máte vytahané tričko, jste neučesaní a je Vám hej? O to jde! Nenechte se tlačit do krabic předsudků ostatních, je to Vaše tělo a vy se musíte cítit dobře a spokojeně. Nenechte se natlačit tam, kde budete nešťastní jenom proto, že druhým se budete líbit. 

VAŠE TĚLO JE VAŠÍM PŘÍBĚHEM

Čím více sami budeme bez kritiky sledovat vlastní tělo, tím spíše pochopíme, že je třeba sami sebe přijmout tací, jací jsme. Naše tělo je pamět našeho života. Každá vráska, jizva, strije, odlišnost je důsledek našeho života. Bez ohledu na to, zda se jedná o pozitivní nebo negativní vzpomínky, je to sbírka všeho, co jsme zažili. Zkuste strávit před zrcadlem nějaký ten čas. Nesuďte se, jen se pozorujte. Obdivujte co Vaše tělo dokáže a dokázalo. 


PŘIJETÍ NENÍ SMÍŘENÍ

Samozřejmě, přijetí vlastního těla neznamená, že se smíříme s tím, jací jsme. Chceme-li něco změnit, zhubnout, oholit se, přibrat apod. musí to vycházet z vnitřního rozhodnutí, že my to chceme. Je důležité si říct proč to chceme a co tím získáme. Neměňme se pro druhé, ale pouze pro sami sebe.

*Pokud chcete hubnout, doporučuji prvně konzultace nad tím, čeho chcete dosáhnout. Každé tělo je unikát a potřebuje specifický režim jídelníčku, cvičení, odpočinku a rozvoje.

NECH BROUKA ŽÍT

Z druhé strany, když máme potřebu někoho pomlouvat nebo škatulkovat, zamysleme se. To, že soudíme druhé vychází často z toho, že nechceme, aby druzí soudili nás, nebo do druhých promítáme vlastní nedostatky. Než někoho začnete soudit o tom, jak vypadá, co má na sobě, jeho jizvy, vrásky a nedostatky, představte si, že jste slepí a druhého nevidíte. O čem budete mluvit teď, když nevíte, jak druhý vypadá? 

Pokud máte nemístné vtípky na různé postavy a předpojaté názory na tělesné proporce:

  • tlustí lidé jsou pomalejší ve všech ohledech;
  • hubení lidé jsou nemocní, měli by se najíst;
  • ježiš ten je chlupatý, jak Žvejkal (postava z Hvězdných válek);
  • pokud nezhubneš, nikdo si tě nevezme a když, tak buď vděčná/ý, že se někdo našel;
  • vidíš ty její prsa? Má je jako lovečáky;
  • mně obézní lidé nevadí;
  • no tak tohle bych si vytetovat nedal;
  • bože co to má na sobě, v létě dlouhý rukáv.

A mohl bych pokračovat, sami jistě ještě doplníte. Pamatujme na jedno, nikdy nevíme, čím druhý si prochází. Nemůžeme si nikdy být jisti, jak to druhý vnímá a přijímá. Vyhněte se zbytečným komentářům. Body shaming je jeden z několika původů pro klinické stavy jako deprese, úzkost, tzv. imposter syndrom nebo i stranění se sociálnímu kontaktu. Jeden vtípek může mít na svědomí až léta sebetrýznění, smutku a strachu vystoupit z ulity.

Máte s body shaming problém? Máte úzkost z toho, jak vypadáte a chcete si o tom popovídat? Napišme si.