Vnímejte své tělo

25.11.2021

Body Shaming je pojem, kdy sami sebou či druhými je naše tělo pod útlakem nezdravých, zesměšňujících názorů, myšlenek a ideálů. Žijeme v době, kdy sociální sítě jsou přeplněny obrázky dokonalých těl, téměř dokonalých lidí. Od malička neustále porovnáváme své tělo s těmi, které vidíme kolem sebe, a již v ranném dětství si vytváříme úzkost z pohledu na sami sebe. Schválné, zda toto znáte:

  • pohledu do zrcadla se spíše přehlížíme a když se díváme, hledáme primárně co zlepšit;
  • na všech fotkách vypadáme záhadně špatně;
  • na videa se radši nedíváme, zvláště tehdy, kdy jsme dělali vylomeniny, popíjeli nebo se smáli.

Ale proč? Ostatní nás takhle berou, proč nemůžeme my sami? Proč se stydíme za těch pár kilo navíc? Proč nám vadí, že levé prso je jiné než to pravě? Proč se nám chce brečet? Proč se pohledu na naše tělo vyhýbáme?

Vždyť naše tělo tu pro nás je od našeho narození až po naši smrt. Je mu jedno, zda ho spálíme, pořežeme, potetujeme, vždy se snaží zahojit, abychom mohli jít dál. Jizvy, které máme, tvary a vrásky jsou odrazem našeho života, vzpomínky na různé chvíle a memoáry našich setkání. 

Věnujte Vašemu tělo 3 minuty. 3 minuty před zrcadlem, kdy se budeme bez souzení dívat na své tělo, každý záhyb, tvary, a všem vráskám, jizvám poděkujte za to, že tu jsou. Omluvte se svému tělu za všechny útrapy, kterými jste prošli. Uznejte to, jací jste, bez makeupu a perfektního účesu. Je v pořádku chodit do fitness center a sportovat, pokud to ale děláte od srdce, ne proto, že se nemůžete na sebe podívat. Tvořte s Vaším tělem jednotu v duši i srdci, buďte si oporou. Lidské tělo je ve své flexibilitě a evoluční schopnosti unikátem, a taký unikát jste i Vy.