Hormony štěstí D.O.S.E.

22.08.2022

Pocit štěstí je reakce na vnější podněty prožité vnitřními receptory. Co to konkrétně znamená? Každý z nás si dokáže vybavit situaci, kdy se od srdce zasmál, až ho bolelo břicho, kdy se na něco těšil až nemohl vzrušením posedět, jak ho zaplavil pocit spokojenosti z dosaženého a naplněného snu, nebo chvíle klidu z příjemné procházky a prožitého relaxu třeba ve wellness. 

Pocit štěstí se dá kdykoliv vědomě získat. Zejména ve chvílích, kdy člověk potřebuje dobít baterky, může sáhnout po různých zdrojích a nic ho to nemusí stát. Vnitřní pocit štěstí vychází ze čtyř hormonů, pomocí kterých vyvoláme snadno a rychle tížený pocit radosti a uvolnění, a zaženeme smutek, únavu či úzkost.


DOPAMIN
Jedná se o hormon umožňující vnitřnímu nervovému oběhu předávat si informace a impluzy. Těmto hormonům se říká neurotransmiter. Umožňuje nám prožít radost, motivovat se, oslavit úspěch nebo zlepšit soustředěnost. 

Jak jej zvýšit? 
- buďte kreativní (různými způsoby)
- dejte si dobré jídlo (ovoce a ořechy, i čoko)
- představte si nebo si vzpomeňte na úspěch
- udělejte si radost
- dokončete jakýkoliv úkol
- projevte vděčnost
- pohyb, naplánování něčeho pozitivního
 (dovolená, výlet, party, ...)

OXYTOCIN
Říká se mu také hormon mazlení, lásky a doteku. Oxytocin je důležitým hormonem při porodu a při boji s poporodní depresí. Přenáší nervové vzruchy (neuropeptid). Má přímý vliv na všechny pozitivní i negativní emoce/empatii, spokojenost, paměť a učení se.

Jak jej pozitivně zvýšit?
- sex, orgasmus a intimní dotyk
- mazlení (partnera/ky i mazlíčka) a objetí
- sociální integrita a setkání s přáteli
- dát dárek, ale i ho dostat
- masáž, sprcha, bublinková vana
- doplnit vitamín C
- být součástí nějakého projektu

SEROTONIN

Jedná se o hormon a přenašeč (neurotransmiter) v našem krevním, střevním i nervovém oběhu (v různých mírách). Přímo ovlivňuje vznik a úroveň nálad. V případě jeho dlouhodobého nedostatku se dostáváme do úzkostí až depresí. Nejvíce serotoninu máme po ránu, pakliže si dopřejeme kvalitní spánek. Jeho stimulace i v průběhu dne napomáhá k pozvolnému rozvolňování ostatních hormonů a zajišťuje energii pro zbytek aktivního času. 

Jak je ovlivnit?
- pozitivní myšlení a všímavost přítomnosti
- meditace, umět se zastavit
- všímání detailu a smyslů (vůně, zvuky, barvy)
- masáž, relax, wellness
- slunce a příroda (les, řeky, louky, apod.)

ENDOFRIN

Většina z nás jej zná jako hormon štěstí, nicméně se jedná o taký vnitřní Ibalgin. Jeho prací spolu s adrenalinem je mírnit bolest. Je vyplavován při fyzickém a/nebo duševním napětí a stresu, jako například cvičení, adrenalinový zážitek, ostrá jídla či při porodu. Je nedílnou součástí životního procesu a je na něj navázáno spoustu dalších hormonů, které zajišťují celkový vnitřní chod. Jak jej ovlivnit?
- cvičení (jakákoliv fyzická aktivita, bez ohledu na intenzitu)
- hudba, tanec, zpěv, smích
- vzrušení a adrenalin (rychlá jízda, ale i dozvědět se něčí tajemství)
- chilli nebo čokoláda (či jiný zdroj cukru)
- zahnat žízeň, hlad a jiné potřeby

Kolekce D.O.S.E. je darem přírody, díky kterému můžeme prožít pocit naplnění, úspěchu, radosti, lásky a dalších emocí.