Mýty o koučování

21.09.2022

Mýty o koučování, aneb kde leží pravda

Koučování jako takové je opředeno mýty o jeho historii, pole působnosti a v neposlední řadě porovnání s mentoringem, poradenstvím nebo psychoterapií. 4 nejčastější mýty:

1.KOUČOVÁNÍ JE JEN PRO MANAŽERY   Samotný koučink může mít kdejakého klienta bez ohledu na pozici, status nebo postavení. Je to proces uvědomění. A výkon? Koučink se může dělit do rovin výkonu a transformace. Buď nacházíme možnosti nebo měníme směr, no a někdy zároveň. Nicméně faktem zůstává, že koučování může prospět každému. Ať už manažerům pro tvorbu vizí a byznysu, ale i všem ostatním na cestě za jejich sny a cíli. 

2. NEZAOBÍRÁ SE EMOCEMI Myšlenky a emoce jdou ruku v ruce. V rámci procesu je důležité vnímat, jak k nám promlouvá naše tělo. A protože mozek nerozlišuje rozdíl mezi budoucností (myšlenkou) a přítomností, vizualizace (jako jeden z nástrojů) přinášejí různé emoce, které je třeba popsat. Důležité je zmínit, že nejde o cestu do minulosti ani léčbu traumat.

To přenecháme kolegům z psychoterapie, kteří prochází speficickým výcvikem, aby klientům pomohli. 

3. KOUČOVÁNÍ JE PRO TY, KTEŘÍ JSOU NA DNĚ Nikoliv. Ba naopak. Někdy už může být na koučování pozdě a je vhodnější forma terapie. Profesionální kouč zná své hranice. Koučování může tak dobře fungovat jak pro lidi, kteří jsou na zcestí, ale i pro ty, kteří mají život pevně v rukách, jen potřebují nové obzory, vidět věci jinak, získad nadhled nebo detail.

4. KOUČINK JE PORADENSTVÍ Kouč nemá v popisu práce primárně radit. Má být zrcadlem klientova světa, myšlení a emocí. Radu může dát pouze se souhlasem klienta. Koučové si vybírají své zaměření právě z důvodu, že je jim to blízké a mají zkušenosti. Každopádně ty slouží jako vodítko než jako selekce rad pro klienty. Poradenství ponechme do obchodního domu, koučování je daleko hlubší a proto efektivnější. Vše má své uplatnění. Mrkni na článek rozdělení těchto profesí. 

Chceš koučování zkusit? Pojď si domluvit úvodní sezení, které je zdarma a podívejme se tomu společně na zub. Je možnost setkání jak online, tak osobně.

Jo, a nezpomeň sledovat můj Instagram pro pravidelné podněty k všímavějšímu životu, informacím kolem koučování a tipům pro lepší den.