Návyky na lepší spánek

22.01.2023

Až polovina dospělé populace v dnešní době trpí chronickou nespavostí nebo problémy se spánkem samotným. Zdroje a důvody nespavosti se mohou lišit, ale existují určité, dnešní době přiznané, prvky, které nám spavost omezují. Ať se jedná o klesající schopnost kritického uvažování, neuzavírání minulosti, přílišné lpění na budoucnost, nadmíra užívání elektroniky nebo absence péče o vlastní duševní zdraví, vše napomáhá k tomu, aby náš spánek nebyl tak kvalitní, jak bychom potřebovali. Ono jak se říká, nic není zadarmo a vše má svou daň. Je důležité upozornit, že návyky a doporučení níže je třeba pojmou individuálně. Chronická nespavost (insomnia), může mít kořeny v duševním onemocněním, které je třeba probrat s psychoterapeutem nebo psychiatrem. 

Je důležité mít na paměti, že kroky k lepšímu spánku nemusí být znát hned první noc. Jde o praxi a konzistenci. Pokud se v noci probudíš, jdi se napít, vezmi si knihu nebo své myšlenky vypiš do poznámkového bloku (ano, tužka a papír. Protože i tento proces uklidňuje a má daleko lepší účinky, než cvakání do jakéhokoliv zařízení). 

PRAVIDELNOST

Základním krokem je pravidelné, opakující se časy, kdy jdeme spát a kdy vstáváme. Klíčem je si podchytit, kolik času potřebujeme ke kvalitnímu spánku. Tento čas se pohybuje mezi 5-8 hodinami. I přemíra spánku má stejné dopady, jako ten nedostatek. 

RITUÁL

Ať už se jedná o sprchu před spánkem, čištění zubů, meditace, příprava prostředí, načechrání polštáře. Rituál slouží k tomu, že pokud se něco opakuje, náš mozek ví, co přijde, a tím se připraví k fázi spánku. O to snáz se dříve ponoří do hlubších vln.

PROSTŘEDÍ

To, kde spíme ovlivňuje naši schopnost spánek udržet a prodloužit. Měli bychom spát v místnosti bez modrého a bílého světla, dostatečně zatemněnou, ale s přístupem přirozeného světla. Je dobré se vyhnout otevřeným skříním, knihovnám a policím. 

RELAXACE

K pohodlnému usínám si můžeš pustit instrumentální hudbu. Ať se bude jednat o zvuky přírody nebo relaxační hudbu, cokoliv, co pomůže se zklidnit. Můžeš před spaním si i číst nenáročnou literaturu (mimo zařízení). 

Mrkni na článek k tipům na relaxaci: https://www.mindaware.cz/l/formy-relaxace/
https://www.mindaware.cz/l/zaciname-s-meditaci/

REFLEXE

Nedílnou součástí je uzavřít denní kapitoly a přijmou vše, co se stalo. Můžeš si vést deníček vděčnosti nebo si jen vypsat, co se ten den událo, co můžeš udělat druhý den. 

Mrkni na článek k relfexím:
https://www.mindaware.cz/l/vypnete-nejen-sve-aplikace/
https://www.mindaware.cz/l/denni-ritual-stesti/


DE-DIGITALIZACE

Nech telefon, tablet a počítač stranou. Naše neustálá potřeba být "na příjmu" nás probouzí. Raději investuj do budíku anebo si budík nastav podvědomě. Před spánkem, alespoň 15 minut nesleduj mobil, tablet nebo počítač. Následně jej nech někde stranou. Případně si alespoň nastav "nerušit" a otoč mobil displejem dolů.

STRAVA

Vyhni se na večer kofeinu, cukru, těžkému jídlu. Den začni kvalitní snídaní, dopřej si dostatek neslazených tekutin. Večeři samotnou si vychutnej jako rituál, bez mobilů, televize, optimálně s rodinou, přáteli, partnerem nebo partnerkou. 

Chceš to projít společně? Dovol si usnout a pořádně se prospat. Ozvi se a podíváme se, které oblasti návyků ti schází nebo můžeš uchopit lépe, aby spánek byl pokud možnost nepřerušovaný.