Stres a diety - proč to nefunguje

27.09.2022

Mnozí si dávají za cíl zhubnout. Drží různé formy diet, ať už ty, které slyšeli od kamarádů nebo si stáhnou nějaké z internetu. Zaplatili si drahé členství ve fitku, koupili drahé suroviny na vaření a pořídili si nové oblečení. Trápí se týden, dva, měsíc, tři, … a váha buď nejde dolů nebo když se na ní dostanou, rychle ji naberou zpět. Proč tomu ale tak je a jak si usnadnit cestu? Odpověď je v hlavě a v břiše. 

Důležitou stránkou úspěšného hubnutí jsou - (anti)stres - motivace - cíl. Může se to zdát bázlivé. Je jasné, že “jsem ve stresu z nadváhy”, “motivuje mě zhubnout do původního oblečení” a “cíl je kila dolů”. Důležitou a opětovně opomenutou otázkou je, čím je to pro tebe důležité? Odpověď na tuto otázku umožňuje definovat motivaci a cíl. Shodit pár kil je jako přestat kouřit. Jakmile to nastane, vlastně nevíme, co přijde pak, začneme stagnovat a opět přibírat na váze (nebo si zapálíme = však už jsme to dokázali zhubnout/přestat, že). Zkus si přijít na odpovědi, proč vlastně hubneš a zapiš si své myšlenky. Měj tyto informace stále po ruce jako motivaci k tomu, čím je ti to důležité a kvůli komu/čemu to vlastně děláš, a nebo kým se pak staneš:

👉Co přijde, jakmile zhubneš? 

👉Co se stane? Jak se to projeví? 

👉V čem se to promítne do tvého života?

👉Pro koho to děláš?

Druhou stránkou, která překáží celému procesu je stres. Náš mozek má tendenci nás chránit a stres vybuzuje náš limbický systém k přežití. To bývá v rozporu se změnou, protože změna sebou nese nekomfortní události. Už základním problémem může být pojetí - chci zhubnout, protože… a zde věřím, že většina doplní : ”jsem tlustý/á?” To samo o sobě je stres.

Máme několik neurologických center a jedním z nich se nachází v břiše. Ten je spojen s mozkem dráhou tzv. nervus vagus. Způsobuje křeče a žaludeční problémy, shromažďování tuku, zpomalení metabolismu, ale také pocity blahobytu, radosti, hojnosti, a i to, že ve stresu, kdy mozek potřebuje dávku energie, vysílají obě centra (mozek a břicho) požadavek k doplnění energie = jídlo/pití (glukóza je zdroj energie pro mysl). Pro úspěšné hubnutí je třeba pozitivního záměru a klidné mysli. Jak tedy se “hodit do klidu”, zvládnout hubnutí a ještě si to užít? 

🍀Zaměř se na proces k pozitivnímu cíli, co přijde po zhubnutí. Najdi motivaci a nadšení, proč hubneš. Oprosti se od povinnosti. Tato motivace musí být pozitivní, jako “chci změnit svůj životní styl ke svobodnějšímu a cítit se lépe.” (viz otázky vlevo)

🍀Oslavuj dílčí úspěchy! Na začátku to možná budou kila, postupně to budou spíše deka. I to se počítá! Konzistence a vytrvalost buduje říše a chrámy, jako je tvé tělo tvůj chrám.

🍀Udržuj svůj cíl a pozornost na očích. Připomínej si, proč to děláš, piš si poznámky a raduj se z maličkostí, které to přináší.

Nedílnou součástí je i kvalitní jídelníček a sportovní / aktivní průběh. Říká se, že 80% celkového hubnutí je v jídle, kdy 20% jde za cvičením. Nicméně bez těch 20% se 100% výsledku nedočkáme. Najdi si radost z procesu a užívej si pohodu, kterou to přináší. Například můžeš mrknout na společnosti jako je www.krabickujeme.cz Nejen, že skvěle vaří, ale jídelníčky jsou připravovány na míru, cenově dostupné a po čase si sám/a začneš vařit v obdobném stylu. A jak to vím? Protože majitelka Lucka Tvrdoňová je ztělesnění pozitivního přístupu k životu, fitness životnímu stylu a zdravého stravování. 🤙🌿