Začínáme s meditací

28.10.2021

Meditace je brána dvěma smery. Buď jako uklidňující cvičení pro zklidnění myšlenek a způsob najítí chvíle tady a teď, nebo jako prostá ztráta času. Býval jsem ten, který tvrdil to druhé. Vždyť jak mi to může pomoci? V momentě, kdy zavřu oči, rozjedou se mi myšlenky jako zrychlený film. Mohu dělat lepší věci, než jen sedět a rozjímat. Tahle aktivita je přeci jen spíše pro mnichy. Nemám čas, abych jen tak seděl a nic nedělal. Neumím se nudit, natož abych dřepěl 15 minut. Nuže, opak je pravdou a dnes již to vím. Netvrdím, že medituji opravdu každý den a po dobu x hodin. Ale našel jsem cestu, která mi pomohla překonat ty těžké začátky, se kterými se každý potýká. Nyní již vím, že meditace dokáže nabídnout mnohé, stačí si pamatovat několik málo bodů a postupně i Vy dokážete překonat ony přesvědčení, že to není prospěšné, a že na to nemáte čas. 


💡Sezení v této poloze má svůj význam. V rovné poloze se spojují v linearitě naše čakry a tím i vnitřní energie. Právě tato rovnováha a balanc pomáhá uklidnit tělo i mysl. A pro ty, co na toto nevěří - narovnáním těla posilijete posturální svaly, posilujete bederní páteř proti vyčerpání a bolestem. Spolu s klidným a hlubokým dýcháním rozvíjíme náš hluboký stabilizační systém. 

💡Nuda je krásná! Že se nudit neumíte? Naučte se to. Je to způsob jak uklidnit roztřeštěnou mysl, najít nové způsoby a možnosti. Však už jako děti jsme se nejlépe uměli zabavit právě když jsme se nudili. Nuda totiž dává prostor mozku vypnout od zaběhnutého procesu a přijít si tak na něco nového, či uzavřít něco staršího. 

💡Čas je irelevantní. Je jedno, zda meditujete hodiny, desítky minut nebo minuty. Důležité je, že dokážete vypnout, věnovat se tomu naplno a s vděčností. Klidně i 5 minut. Když jsme se učili chodit, též to bylo krůček po krůčku, nikoliv kilometr po kilometru. 

💡Vysypte koš. Nechte myšlenky plynout, přicházet a zase odcházet. Však se jimi ve výsledku zabývat nemusíte. Myšlenky jsou jen myšlenky. Vždy přijdou, ač se snažíme sebevíc, mozek už tak je nastaven. Ale právě naše vědomí může říct, zda se jimi budeme či nebudeme zabývat. Nemyslete ny minulost ani na budoucnost. Buďte tady a teď. Vnímejte svůj dech, pohyb hrudníku, ramen, jak sedíte, co vnímáte na své kůži, jakou případně hudbu posloucháte. Zaměřte se na tyto vjemy, než na Vaše myšlenky. 

💡Nechte se vést. Důležité je se u toho cítit dobře. Vytvořte si prostředí, kde se cítíte pohodlně. Najděte si místo, kde si sednete, nebo třeba i lehnete. Nemusíte nutně být v krkolomných pozicích, hlavní je, abyste měli záda rovně. Můžete ležet, sedět na židli, sedět na zemi, na kameni nebo klidně stát. Je to Vaše meditace a vy jste pánem svého dechu a svého aktuálního stavu. Najděte si vhodnou hudbu, která bude uklidňovat. Optimálně bez textu, aby Vaše mysl se nesnažila daný text chápat a opakovat. Hudba, oblečení a poloha jsou 80% úspěchu toho vůbec začít. Můžete zkusit i vedené meditace. 

💡ANO ANO ANO. Jedna z indických meditací a pojmů se jmenuje Tathastu, tedy ANO. Ano vesmíru, ano sami sobě, ano všemu, co je. Zkuste si v hlavě opakovat toto ANO. Na všechny myšlenky, které přijdou, řekněte ano a nechte ji být. Na všechny emoce, které přijdou, řekněte ANO a nechte je být. Na nepohodlí při sezení, na pocit otevřít oči, řekněte ano, a s úsměvem to pošlete dál. I bez myšlenek a pocitů, stále si v duchu říkejte ano - ano - ano. Uvidíte, že za chvíli Vám myšlenky opravdu zůstanou v povzdálí a vy se budete cítit svobodněji.