Zpomalme, abychom mohli zrychlit

23.06.2022

Představme si...

... situaci, kdy jedeme autem, řídíme, přibližujeme se ke křižovatce a vidíme, jak na semaforu se rozsvítí oranžová. Většina z nás pravděpodobně přidá a sešlápne plyn "vždyť to ještě mohu stihnout". Zaplaví nás adrenalin, vzrušení a naděje, že to bude ok. Možná si říkáte, že se Vás to netýká. Pojďme se na to podívat v rámci celého dne. 

Ráno vstanete, zaklapnete budík, podíváte se obratem na telefon nebo jiné zařízení, kde zkontrolujete nejnovější zprávy, videa na sociálních sítích, možná zahrajete nějakou tu video hru. Obratem vyskočíte, ranní sprcha, káva, možná i snídaně, a hurá do práce. Ještě než otevřete první vstupní dveře Vaší kanceláře, už Vám běží hlavou, co vše potřebujete vyřídit, emaily, schůzky a co vše Vás ten den čeká. První schůzka za Vámi a vy běžíte hned na druhou, sotva stíháte si projít poznámky, vlítnete do zasedačky, i když víte, že máte ještě pár minut k dobru. Rychle se zorientujete a sotva schůzka začala, druhá strana pálí jednu otázku za druhou, argumenty a návrhy. Váš tep se zrychluje, tempo řeči překračuje srozumitelné. Poté oběd do sebe spíše naházíte, odpoledne uteče jako voda a je čas jít domů. Vlastně ne, ještě rychle si jít zacvičit nebo nakoupit, možná poklidit obratem uvařit večeři. Je po 21:00 a vy si říkáte, co se vlastně stalo, že si z toho moc nepamatujete. Dny utíkají, týdny se střídají, měsíce splývají a vy opět stojíte, držíte v ruce sklenku šampaňského, sledujete odbíjet vteřiny posledních vteřin v roce a přesvědčujete sami sebe, že ten nadcházející rok bude jiný. 

V tom už se z části nebo zcela vidíte?

"Aha, takže ono je OK zpomalit!"

Toto uvědomění měla jedna z mých klientek během našeho sezení. Doslova ji to posadilo do židle. Kolik z nás si to ale dokáže uvědomit? Kolik z nás se nechá pohltit emocemi, spěchem, honem a pocitem, že vše musíme dohnat. 
Kolik z toho orpavdu musíme...potřebujeme...chceme? 

Co kdybychom mohli STOPnout:
🛑kdykoliv cítíme stress, napětí nebo nejistotu;
🛑na začátku dne;
🛑před schůzkou, jednáním nebo setkáním;
🛑než se vrhneme na projekt, začneme komunikovat nebo pracovat.

Co kdybychom svůj den prožili vědomě a všímavě? Co by nám to přineslo? Co by bylo jinak? 

Pokud víme, co chceme a kam směřujeme, na základě toho, že víme, kde se aktuálně nacházíme a co děláme, nám ukáže možnosti, které chceme a potřebujeme k tomu udělat další krok. 

Právě zastavením se aktivujeme smyslová zakončení v našem mozku, které převezmou otěže od nastavení přežití. Tím způsobíme vyplavení hormonů jako je dopamin. Neboť si uvědomíme, co skutečně chceme, co konkrétně potřebujeme a jaké hodnoty je třeba prosadit. Dosáhneme menšího úspěchu. Tím saturujeme i hormon serotonin a my se tak cítíme nabiti energií, dobrou náladou, čím i na ostatní začneme působit sebejistěji. 

Právě ve chvílích, kdy bychom potřebovali zpomalit a zastavit se, máme ty nejmenší tendence se tomu podvolit a volíme na tempu přidat. 


Tato technika je inspirována a více si o ní můžete přečíst v knize Inner Game of Stress (Gallwey)

STOP-ni se!

Tato jednoduchá technika nabízí možnost v krátkém čase uvědomit ci své požadované hodnoty, cíle, kroky a zmapovat si myšlenky i emoce. 

🌿S-tep back (S-tůj)
Zastav se a vytvořte si prostor mezi Vámi a danou situací. I pouhá vteřina věnovaná této pauze pomáhá zvýšit uvědomění a umožňuje mozku přepnout z reaktivní aktivity na tu vědomou. Co pomáhá?
✅ rychlý nádech-výdech    ✅ udělat krok stranou/vzad   ✅ podívat se jinam


🌿T-hink (T-řiď myšlenky)
Vytvořte si můstr několika otázek, které potřebujete v danou chvíli slyšet. Tyto otázky nemusí být složité ani dlouhé. Měly by Vám pomoci zhmotnit to, co cítíte, co Vám běhá hlavou, či na co reaguje tělo. Například:
✅ Jaké mám možnosti? ✅ Jaké jsou mé priority? ✅ Co se nyní se mnou děje? 
✅ Nad čím uvažuji?       ✅ Jak si to mohu užít?    ✅ Co mi to může přinést? 


🌿O-rganize (O-rganizuj)
Nechtě volně myšlenky plynout, nesuďte je. Pozorujte, jak sami reagujete na odpovědi předchozích otázek. Jaké další otázky vyvstávají? Zkuste si odpovědi a hodnoty seřadit. Jaká z těch odpovědí a hodnot pro Vás se zdá:
✅ nejpřirozenější?              ✅ pocitově nejsilnejší?          ✅ nejlogičtější?


🌿P-roceed (Pokračuj)
Vědomě si zvolte tu nejlepší variantu. Tu, která podle Vás má největší vnitřní hodnotu a jednoduše, jděte dál. 

Kolik času tomu chcete věnovat? 5-10 vteřin? Minutu? Jak často se tomu chcete věnovat? V jakých situacích můžete začít, aby to pro Vás bylo nejsnazší? 

Zpomalne, abychom mohli zrychlit.