Mindfulness & Awareness

Minulost je ve vzpomínkách, budoucnost v představách, přítomnost jsem já.

Co je Mindfulness?

Mindfulness, tedy všímavost, je věděcky ověřená oblast, která nám pomáhá si uvědomovat sami sebe právě tady a teď. Přecházíme z přežívání na účelné bytí. Uvědomování si vlastních hodnot, smyslů a vjemů nám pomáhá čelit strachům, stresům, pracovat s emocemi a přijmout věci také, jaké opravdu jsou. Mindfulness můžeme popsat jako vlastní vědomou existenci v přítomnosti bez soudů nebo očekávání. Umožňuje navyšovat vlastní efektivnost v každodenních procesech, zbystřit mysl, usnadnit rozhodování a znovu se nadechnout pod tíhou všedních denních úkolů a požadavků. 

Všímavost umožňuje bez soudů vnímat věci tak, jak jsou, v přítomném čase, tedy tady a teď. Základním uvědoměním je si začít všímat toho, co je, bez ohledu na to, co bylo nebo bude. Naše pozornost se zaměří na ty životní atributy, které ovlivnit můžeme a tím se zbavíme pomyslných otěžů, které nás drží zpět před úspěchem a radostí.

Jsem držitelem M.B.S.R. (Mindfulness-based Stres Reduction) certifikace Univerzity of Massachusetts - USA. Provedu vás cestou zpět k přítomnosti, vnímání emocí a myšlenek, ke klidu a pohodě.

Co je Awareness?

Awareness je dalším krokem od mindfulness a znamená aktivní "zvědomování". V momentě, kdy vnímáme sebe a okolí, přichází čas na zvědomění vlastních hodnot, potřeb a umět to dát sobě, ale i okolí najevo. S tím se pojí nejen umění vědomé komunikace, ale i vědomého pochopení potřeb a emocí druhých. Cílem se pak stává svobodnější život, kvalitnější práce s myšlenkami a emocemi a předcházet negativním spirálám, které nás lapají do slepých uliček okolního světa. Základním pilířem se stává definování, pochopení a prezentace osobních hranic. Kdo jsem já? Jakou roli hraji ve svém socio-kulturním prostředí? Jaká očekávání na sebe kladu? Tyto a mnohé další otázky awareness pomáhá rozplést a následně uchopit. 


priroda.
priroda.

Někdy stačí se jen zastavit a sledovat. Někdy je třeba se sami sobě postavit čelem a přijmout pravdu. Štěstí, které hledáme leží v ochotě pochopit větší obrázek, než jsme my sami, a zároveň si přiznat, že v tomto měřítku jsme zanedbatelní pro okolní svět. 

Jako mentor a kouč pro vnitřní integritu ti pomohu najít směr, kterým chcete skutečně kráčet, žít život naplno, snížit pocity stresu a vyčerpání, naplnit život odvahou jít svou cestou. 

  Přínosy mindfulness & awareness

Uvolnění, balance, spokojenost, štěstí

Více přítomnosti, méně stresu, klidnější mysl

Stabilnější emoce a vědomé reakce na různé situace.


Zastav se na chvíli

Nadchněte se pro pondělky

Pro všímavější den

Máš jednu schůzku za druhou? Za 5 minut potřebuješ vyzvednout děti a už teď jedeš pozdě? Máš těžké ráno a letíš do práce?

Zkus se zastavit, na 1 minut, 60 vteřin. Podívej se kolem sebe, co vidíš? Co vnímáš? Kolik barev je kolem Tebe? Kolik zvuků slyšíš? Jak vnímáš vítr, který se o Tebe opírá, či slunce, které do Tebe pálí? Stačí se zhluboka nadechnout a vydechnout a jít opět dál. Stalo se něco zvláštního? V práci zřejmě ne, ale ty ses zastavil a odpočal. Blahopřeji.

Už je tu zase pondělí. Šéf bude chtít report za 30 minut. Musím dneska skočit na účtárnu. Sakra, mám 1:1 s Miladou. 

Co když v neděli 23:59 se stiskne RESET. Co kdybys v pondělí ráno vstal a minulý týden by byl za tlustou čarou. Odměň se ráno dobrou snídaní, kávou nebo čajem, namísto sledování telefonu a emailu, sleduj, kdo je kolem. Zkus si všímat světa kolem, nejen displeje tvého telefonu. Šéf chce email AŽ za 30 minut, do té doby je ten čas jenom tvůj. 

Nechápu, jak mám sledovat, co je kolem mě. Necítím své břicho nebo hlavu, natož srdce. 

Zkus něčím nám přirozeným. Pamatuješ si, když jsi jedl poprvé zmrzlinu, kaviár nebo babiččiny domácí buchty? Ten pocit štěstí proudící z pusy do tvého těla? Zkus i nyní všímat každé sousto tvé snídaně/oběda/večeře. Jako bys jedl jídlo poprvé, nespěchej, obdivuj to jídlo. Od momentu nandání na talíř, do posledního sousta, vnímej pachy a chutě. 

Stres není nepřítel.

Buď svým autentickým já.

Najdi cestu ke štěstí.

Odemkni svůj potenciál.

Objev svou vnitřní sílu.

Žij v harmonii a klidu.