Cesta za svými cíli

05.01.2022

Ať už se jedná o novoroční předsevzetí, osobní cíle nebo pracovní byznysové plány, vždy existuje riziko, že co si udáme za cíle, můžeme v průběhu cesty z ní sejít. Například v lednu se hodně z nás hlásí do fitness center, pořizujeme drahé sportovní vybavení a členství, přesto s jarními prázdninami naše odhodlání končí. A proč? Buď vypadneme z cyklu a nebo nevidíme výsledky tak rychle, jak bychom si přáli. Jiným příkladem může být i byznys. Tým lídři si udají vize jako "zvednu tržby o 30%, vylepším a zjednoduším procesy a zajistím lepší motivaci pro své lidi". A nakonec dostojí pouze jednomu bodu a nebo ničemu. 

Existují ale jisté kroky, návod, který nám může pomoci se vždy zastavit a uvědomit si, zda stále jdeme po zvolené cestě za svými sny. 

Rozdělte své CÍLE na menší KROKY

Namyslete konkrétní cíl, výsledek, hodnotu, které chcete dosáhnout. Ten následně rozčleňte na několik dílčích mezikroků, které povedou k celkovému obrázku, jako byste chtěli skládat puzzle. Buďte specifičtí a konkrétní. Nedá se zvládnout maraton, aniž bychom začali s menšími tratěmi, je spíše nepravděpodobné skočit hned do ledové řeky, aniž bychom prvně zkusili studenou sprchu. Udělejte si linii posloupných kroků, které povedou ke splnění Vašeho snu/cíle.


TRPĚLIVOST růže přináší

Už jako děti, než jsme začali chodit, museli jsme se naučit se plazit, sedat, vstávat, držet se, padat, pak teprve kráčet. Trvalé změny chtějí čas, disciplínu a vytrvalost. Trvá v průměru 66 dní, než se nové chování stane automatickým/podvědomým. Dítěti trvá 9 měsíců než se narodí. Strom musí nejdřív klíčit, růst a sílit než nabude své majestátnosti. Neexistují zkratky, neboť každá zkratka vede ke zkratu, rychlejšímu zklamání. 

Znejte své PROČ

Aby Vaše cesta nebyla bláhová a slepá, řekněte si, proč to vlastně chcete? Je to opravdu Vaše priorita? 

  • Co se stane, až nastane ten okamžik, kdy svého cíle dosáhnete? 
  • Co se změní? 
  • Co bude jiné? 
  • Co tomu hodláte obětovat? 

Tyto důvody a hodnoty mějme vždy při sobě. Pokud si je nestanovíme, je tu velká pravděpodobnost, že cílů nikdy nedosáhneme.

Nečekejte na MOTIVACI

Nečekejte až se něco stane. Nečekejte na 1. leden dalšího roku nebo další pondělí. Neohlížejte se po impulzech, ten největší impulz jste Vy sami. Najděte svůj důvod, dílčí kroky jak dosáhnout toho, po čem toužíte, a řekněte si "jdu do toho". Příliš dlouho čekáme na ten správný moment, až všechny ostatní nám jednoduše unikají před očima. Buďte sami sobe inspirací a hnacím motorem. 

Slavte malé ÚSPĚCHY

Mějte na paměti, že i malý úspěch je taky úspěch. Dílčí vítězství pomáhá získat tížený výsledek. Oslavujte menší úspechy, změny, které Vaše snažení přináší. Nečekejte na finále.  Uvědomit si i drobné změny a projevit vděčnost pomáhá udržet pozitivní nadhled, živit vnitřní motivaci a odhodlání jít dál. Na druhou stranu, nastavte si i "pokutu" pokud se odkloníte z cesty, abyste si to mohli uvědomit a vrátit se zpět na rozcestí. Sledujte své změny, svůj pokrok a své výsledky. 


NEVYČÍTEJTE si neúspěch

Ten největší kritik, soudce a rádce jsme my sami sobě. Nebuďte na sebe přehnaně kritičtí. Nesuďte, že jste ještě nedosáhli svého cíle, nekritizujte, že jste sešli z cesty. Každý může udělat chybu, všichni jsme nedokonale dokonalí. Z chyb se učíme a posouváme dál. Perfekce je bláhový stav, kterého nemůžeme dosáhnout. Užívejte si chyby, které Vás potkají, jsou důkazem Vaší snahy, že Vás vůle neopouští.