7 kroků k relaxaci a uvolnění

22.03.2022

Žijeme ve světě, který nás zužuje svou rychlostí, tempem nekontrolovatelných změn, přemírou nepodložených informací, zahlcující nás nejistotou a nutkáním vše stíhat a mít pod kontrolou maximum, co se dá. I právě proto většina z nás končí večer a padá do postele spíše vyčerpáním, s myšlenkami, co vše se nestihlo, s úzkostmi a strachem. Když se zeptám na otázku: ”Zastavili jste se dnes a zrelaxovali?”

Možná  odpovíte: ”Na to nemám čas.”

Přitom k relaxaci nepotřebujete dlouhé hodiny. Relaxace přichází i při vteřinách. Jde pouze o to, se odtrhnout od aktuálních myšlenek a svízelných pocitů, zaměřit se na to kde, kdo, jak nyní jsme a co děláme. Čas v našich odpovědích hraje roli žolíkové karty, kterou předkládáme, abychom se něčemu vyhnuli. Vždyť až 1/4 části dne, 6-7 hodin, trávíme právě na telefonu, prohlížením si reels a jiných videí nebo čtením zpráv, které ani číst nechceme. Pak míváme různé příznaky stresu a únavy jako žaludeční nevolnost, křeče, nespavost, apod.

Uvolněním, relaxací a aktivním odpočinkem si dopřejeme klidnější mysl, odprostíme se od úzkosti budoucnosti a dopřejeme si tím zdravý a dlouhý spánek.

Relaxace, která probíhá ráno, v průběhu i večer má z dlouhodobého hlediska účinky na naše vnímání, mysl, pohled na svět, ale i právě umění flexibilně se adaptovat na nekontrolovatelné stavy světa, změny a lidi kolem nás. Stačí 15 vteřin a člověk se může restartovat, odprostit se od zlosti, stresu a úzkostí, utišit náš nervus vágus, žaludeční mozek, který způsobuje například dráždivý trakčník a jiné anamnézy úzkosti a  nejistoty. 

Tyto relaxace každému poslouží jinak. Je třeba jich vyzkoušet víc a zjistit si, které fungují a kdy. Nejčastěji je aplikujeme například před stresovou situací jako prezentování, důležitý rozhovor, při stavu bezmoci, negativních emocí, nespavosti, paralýze, ve chvíli vyčerpání nebo po vydatném obědě, ale nejen tehdy.

Náš mozek reaguje na aktuální stav a snaží se vyhovět tomu, co děláme. Jenže i ten potřebuje nějakým způsobem zastavit a restartovat se. Většinu času totiž trávíme tím ”co bude nebo má nastat”. Relaxační techniky nás vedou k uvědomění si co aktuálně je. Pokud si dovolíme zpomalit, zorientovat se v myšlenkách a pocitech, odprostit se od předsudků, a znovu se nadechnout, vlijeme si do žil novou dávku energie. Životní many, která nás činí výkonnými, motivovanými a odhodlanými jít dále. 

Níže přikládám 7 tipů k relaxaci, kde každá z nich zabere od 15 vteřin po 15 minut, vše dle Vašeho uvážení. Ze začátku můžete využívat vše pár sekund a postupně uvidíte, že postupem času jim věnujete větší a delší pozornost. V následujících článcích se pak podíváme na jednotlivé techniky podrobněji. 

Relaxační techniky - pro zvětšení klikněte na obrázek.