Tipy na lepší den

04.02.2022

Poměrně velkou část dne trávíme na cestách. Cesta do práce z práce, do obchodu, za kamarády, do fitka, na kafe nebo na jídlo. Kolik si z toho pamatujeme? Většinou nás zaslepí touha být v cíli a hlava plná zbytečných myšlenek, uměle vyvolaného stresu. Pak končí den a my si nepamatujeme tyto cesty, koho jsme potkali, či co se kolem nás děje. Však už teď se děsíme, že je únor, 1 celý měsíc nám utekl. 

Pojďme se společně zastavit. Malé krůčky vedou k velkým změnám. Jednou takou změnou může být právě mindfulness, tedy všímavost a cesta k osobnímu štěstí. Podívejte se na video v odkaze. 👇

Mnozí se ptají, co je ten mindfulness a k čemu mi může být dobrý. Všímavost pomáhá si užívat každou vteřinu života, každé tady a teď. Podporuje stabilitu zdravých hormonů v těle a jejich vyváženost a ulehčuje práci s myšlenkami a pocity. Díky správnému všímání si sebe sama a svého okolí dokážeme ulehčit myšlenkám, své zahlcenosti, i snížit úroveň stresu, který si sami vytváříme. 

Jednoduché kroky, které mohou pomoci jsou i ve videu výše. 

  • Rozhlédněte se kolem sebe
  • Vychutnejte si každý doušek a sousto
  • nesuďte se

Až půjdete ven, zkuste se zastavit, na 1, 2, 3 ... 5 minut. Den má 1440 minut, opravdu si nenajde 5 minut času? Namísto sledování obrazovky Vašeho zařízení? Opravdu je nutné zařízení mít v ruce a sledovat, co se děje na FB nebo IG? Nebo se zastavíte a pohlédnete na svět kolem Vás? 

🌈Kolik barev vidíte?
⛄️Kolik lidí potkáte a jak se chovají? Co mají na sobě? 

🚗Kolik aut kolem Vás projede?
👀Co je nad Vámi když pohlédnete vzhůru?  

Další cestou je jídlo. Kdo z nás nemá rád dobré jídlo, kávu, čaj, víno nebo obyčejnou vodu. Kdy naposledy jste si ale svůj pokrm či šálek vychutnali. Myslím tím opravdu vychutnali? A co to vůbec znamená? Zkuste se zaměřit na daný proces jako na rituál.

🟢 Od přípravy/výběru daného pokrmu;
🟢 užít si jeho vzhled a přítomnost;
🟢 vychutnat si dané sousto/lok, jako kdybyste si jej dávali poprvé v životě;
🟢 jaké pocity to ve Vás vzbuzuje? Jaké vzpomínky, emoce? 
🟢 jak se cítíte po tom posledním soustu nebo dopití svého nápoje?

Zkuste se zastavit a objevit kouzlo okamžiku. Vše ostatní je prostě jenom vše ostatní. Nenechte se ovládat myšlenkami a vnitřním katem, který se Vás snaží zastavit. Nedejte ani na to, co si o tom pomyslí druzí. Buďte hraví. Jako děti jsme neřešili, co se o Vás poví. Prostě jsme to udělali. Proč se tedy v dospělosti nutíme k limitům a hledáme spíše důvody se novým možnostem vyhnout. Nikdy nevíte, jaká maličkost Vám udělá radost. Žijme bez předsudků a očekávání. Očekávání mohou vést ke zklamání, tak jako jsem o tom psal v druhém článku (odkaz ZDE)
Štěstí a radost z maličkostí a vnímání je základ k lepšímu dni, zkuste to, je to Vaše volba.